styl włoski

Styl włoski nie od dziś kojarzy się wszystkim z ponadczasową klasyką oraz prostą elegancją, niekiedy przełamaną w dość sprytny sposób elementami stylu smart casual. Właśnie dlatego Włosi należą do jednych z najlepiej ubranych mężczyzn na świecie. Włoski styl to przede wszystkim odpowiednia jakość – połączenie dobrych tkanin z idealnym dopasowaniem elementów stroju do sylwetki, jak również charakteru mężczyzny. To zupełnie kompletne spojrzenie na modę oraz jej olbrzymią rolę w życiu każdego Pana. Dzięki temu w stylizacji można poczuć się jak w drugiej skórze – nie jest to zwykłe przebranie, to integralna część ludzkiej osobowości, jakkolwiek to zabrzmi. Czym dokładnie wyróżnia się styl włoski? Jak można z niego czerpać i na co zwrócić szczególną uwagę? Jak przenieść elementy stylizacji Włochów na zwykłą codzienność?

Włoska elegancja – krótka charakterystyka

Wewnętrzna swoboda połączona z niewymuszonym szykiem – właśnie to określenie w najlepszy sposób opisuje cechy włoskiego stylu. Mieszkańcy słonecznej Italii doskonale wiedzą czemu służy moda. Rozumieją, iż nie jest to zbiór sztywnych zasad, obowiązków i ograniczeń, wręcz przeciwnie – to ona powinna elastycznie dostosowywać się do ich gustu oraz przede wszystkim sprawiać przyjemność, wszystko z zachowaniem charakterystycznej elegancji i dobrych manier.

Podstawę włoskiego stylu stanowią dopasowane i świetnie skrojone garnitury oraz klasyczne koszule białe, połączone z ulubionymi kolorami i dodatkami. Nie sposób nie zwrócić szczególnej uwagi na olbrzymie zamiłowanie Włochów do delikatnych tkanin o znakomitej jakości, jak jedwab, czy kaszmir, jak również bawełna czy wełna, a także dobrego dopasowania noszonych ubrań do typu sylwetki.

Elementy włoskiej garderoby – podstawa stylizacji 

Bez wątpienia koszule to podstawa stylu włoskiego. Nie są to jednak byle jakie modele. Zauważyć można wyjątkowo duże zamiłowanie do uniwersalnych, wręcz ponadczasowych kolorów – mowa na przykład o bieli czy błękicie. Dosyć często wybierane są również prązki czy delikatne, niesztampowe mikrowzrory. Dopełnienie stanowią ubrania w stonowanych barwach oraz fakturach – w myśl zasady co za dużo to nie zdrowo!

Kolejnym charakterystycznym elementem włoskiego stylu męskiego jest marynarka, jak również elegancki sweter. Marynarka włoska jest zawsze perfekcyjnie wytaliowana, podobnie jak i garnitur. Garnitury są uszyte tak, aby przylegać blisko ciała mężczyzny. Często posiadają klasyczny wzór – są kraciaste lub prążkowane. Z cech charakterystycznych warto także wspomnieć, iż są one pozbawione dodatkowych usztywnień w okolicy ramion, czy tak zwanych podszewek. Jeśli zaś chodzi o spodnie – typowo włoskie są te o kolorze jasnym – nawet białym, z możliwym wzorem w kratę. 

Obuwie oraz dodatki – nieodłączne elementy stylu włoskiego

Koniecznym elementem męskiego eleganckiego stylu są stylowe buty oraz casualowe dodatki. Jeśli chodzi o obuwie w stylu włoskim dominują przede wszystkim buty ze skóry. Są one bardzo komfortowe ale i jednocześnie dobrze dopasowane do kształtu stopy. Wymienić można takie modele jak derby, Oksfordy, jak i monki czy ozdobne brogsy. W lecie zaś pokusić się można o lekkie, zamszowe loafersy

Nieodłączną częścią stylizacji w stylu ciepłej Italii są także dodatki – mowa o oryginalnych spinkach do mankietów, kolorowych i ciekawie poskładanych poszewek czy koralikowych bransoletek. Czy coś jeszcze przychodzi na myśl? Skoro słońce to i okulary – Włosi kochają eleganckie modele okularów przeciwsłonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *